Adana Yemekleri

Adana'nın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Adana yemekleri nedir?, Adana'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Adana'da Ne Yenir?

Adana’da Ne Yenir?

Güneyin incisi, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adana, kültürün her alanına kattıklarıyla gönüllerin, eşsiz yemekleriyle de lezzetlerin sultanı. Kebapların acıyla, acının kebapla dansına şahitlik etmek için Adana’dan daha iyi bir yer bulamazsınız.

Tarihin hemen her döneminde var olmuş ve en eski kaynaklarda bile adı Adana olarak geçen, eşsiz lezzetleriyle yalnız ülkemize değil, dünya lezzet kültürüne sayısız tatlar katan Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için bir araya getirdik.
Adana’ya Gidip Adana Kebap Yemeden Dönmeyin

Zırhla kıyılan yöresel etlerin maharetli ellerde şölene dönüştüğü enfes lezzet Adana Kebap’ı yemeden Adana’ya gitmiş sayılmazsınız. Meşhur soğan salata ve ezmesi, közde domatesiyle ikram edilen lezzet harikasına, yöresel lezzete sahip şalgamla eşlik ettiğinizde, gerçek kebap lezzetinin ne olduğu hakkındaki tüm fikirleriniz değişebilir,

Adana Lahmacununu Mutlaka Deneyin,
Antep ve Urfa lahmacunları kadar büyük değildir, ancak aparatif fındık lahmacundan büyük ve bol malzemesiyle daha önceki tüm lahmacun tatlarından çok farklı bir lezzete sahiptir.

İçiniz Isınsın, Analı Kızlı Çorba
Adana’nın dünya lezzet kültürüne kattığı çorbalardan biridir. Bulgur ve kıymayla hazırlanmış farklı büyüklükteki köftelerin, yöresel baharatlarla kavuştuğu üstün lezzetin çorba haliyle yemeğe başlayabilirsiniz.
Sakatat Yemeklerinin Sultanı, Kırkkat
Sakadat türünden hoşlanıyorsanız, sakadat yemeklerinin sultanı, kırkat sarılan mumbarı mutlaka denemelisiniz. Bir yiyen bir daha istiyor.

Misis Ayranı
Yumuşak içimine ve kremalı kıvamına hayran kalacağınız Misis Ayranı, Adana kebaplarıyla harika gider. İçmeyi unutmayın.

Yemeklerin Hemen Ardından, Bici Bici
Adanalı’yı tarif eden dizelerin devamı bu tatlıdır.
“Adanalıyık Allah’ın adamıyık, Bici Bici yerik şalgam içerik”
Gül şerbetinin nişastalı muhallebiyle bir araya geldiği soğuk servis edilen Adana’ya özgü bu tatlı, Adana sıcağından bunalanlar için aynı zamanda bir ilaç.

Yöresel Tatlıların Şahı Karakuş
Bol ceviz içinin etrafı hamurla kat kat sarılır, kızgın yağda kızartılıp soğuk şerbete bandırılır. Damağınızda bırakacağı enfes lezzeti unutamayacaksınız.

Adana’nın Kolası, Aşlama
Meyan kökünden yapılan Adana’ya özgü bu içecek, tüm gazlı içeceklere en gerçek ve doğal alternatiftir.

Adana Uydu Görüntüsü

Şuanda Adana iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Adana İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Adana ilçelerini ve Adana köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Adana Uydu Haritası

Yandex Adana Uydu Haritası

Adana Parsel Sorgula

Adana iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Adana Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Adana lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 19-4-2024

Adana iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Adana iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Adana Resimleri
Adana il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Adana Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Adana plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.