Bursa Yemekleri

Bursa'nın bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Bursa yemekleri nedir?, Bursa'da ne yenir birlikte inceleyelim.

Bursa'da Ne Yenir?

Bursa’da Ne Yenir?

İki ihtişamlı imparatorluğun kültürünü hemen her yerinde hissedersiniz Bursa’nın. Gerek tarihi gerek doğal güzellikleri ve gerekse enfes tatlarıyla herkesi kendine bağlayan Bursa, yeşilin bin bir tonuna sahip çok özel bir kent.
Bursa’ya yolunuz düşerse, hemen şunu yapmalısınız diyemiyoruz. Çünkü görülmesi gereken o kadar çok mekan ve tadılması gereken o kadar çok lezzet var ki. Her köşesinde sizlere yeni ve farklı atmosferler sunan Bursa’dayız.

Bursa’nın Dünya Lezzet Kültürüne Armağanı, İskender Kebap
En lezzetlisini Bursa’da yiyeceğiniz İskender Kebap, ince ince kesilmiş yaprak dönerin, pide üzerine yerleştirilmesi, üstüne yoğurt ve Bursa’ya özel yöresel tereyağı gezdirilmesiyle hazırlanır. Mis gibi kokusu ve eşsiz lezzetiyle İskender Kebap, gerçek mekanında gerçek ustaların maharetli ellerinde adeta bir sanata dönüşüyor.

Türkiye’nin En Meşhur Köftesi İnegöl’de
Ülkemizin en meşhur köftesi olan İnegöl Köfte, Bursa mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Hem incedir hem de sakız gibi yumuşak bir lezzet sunar. İster Bursa merkezde isterseniz İnegöl ilçesinde gerçek lezzetine varabileceğiniz köfteyi mutlaka listenize eklemelisiniz.
Kestanenin Sadece Şekeri Yapılmıyor, Buyurun Kestane Dolmasına
Hem lezzetli hem besleyici hem  de sağlık dolu bu zeytin yağlı dolmayı hazırlamak için,  lahana yapraklarının içine kestane, kuş üzümü, fıstık ve kavrulmuş pirinç konur. Pek çok yörenin meşhur yemeği sarma gibi sarılarak pişirilir. Tüm zeytin yağlılar gibi soğuk olarak servis edilir.

Kestanenin Başkentinde Kestane Şekeri
Ulu Cami’ye uğrayıp dua etmeden, kestanenin merkezinde bu eşsiz kestane şekerinin tadına bakmadan, eşe dosta birkaç kutu almadan Bursa’dan dönmek olmaz. Kestanenin şekerlenmesiyle hazırlanan bu güzel tat, meşhur Bursa kestanelerinin damağınızda bıraktığı lezzeti uzun süre unutmanız zor. O nedenle kendiniz için de bir kutu yaptırın. Bursa merkezde çok sayıda kaliteli kestane şekeri satan dükkan var.

Tatlıların Şahı, Kemalpaşa Tatlısı
Bursa’nın bir başka marka lezzeti de Kemalpaşa Tatlısı’dır. Küçük küçük hazırlanan pişirilmiş hamurların şerbetle buluşup, üzerine konan yöresel kaymakla lezzetine lezzet katan bu meşhur tatlıyı en doğal ve öz haliyle Kemalpaşa İlçesi’nde tatmanız mümkün. Artık hemen her yerde yapılan ve sevilerek tüketilen Kemalpaşa Tatlısı’nı gerçek lezzet mekanında gerçek tadıyla yemenizi tavsiye ediyoruz.

Tatlıları Kadar Hamur İşleri De Meşhur, En Meşhuru Cevizli Lokum
Bursa, enfes lezzetlerin önemli duraklarından birini temsil ediyor. Hem yemekleri, hem tatlıları kadar hamur işleriyle de ün yapmış. Cevizli Lokum bu tatlardan en bilineni. Bol zeytinyağı ve bol cevizin içine konulan mayalı hamur, üzeri susamla şenlendirilerek, fırında pişirilir. Bu lezzetli hamur işini yemeden Bursa’dan sakın dönmeyin.

Bursa Uydu Görüntüsü

Şuanda Bursa iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Bursa İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Bursa ilçelerini ve Bursa köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Bursa Uydu Haritası

Yandex Bursa Uydu Haritası

Bursa Parsel Sorgula

Bursa iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Bursa Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Bursa lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 21-6-2024

Bursa iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Bursa iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Bursa Resimleri
Bursa il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Bursa Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Bursa plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.