Gaziantep Yemekleri

Gaziantep'in bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Gaziantep yemekleri nedir?, Gaziantep'te ne yenir birlikte inceleyelim.

Gaziantep'te Ne Yenir?

Gaziantep’te Ne Yenir?

Gaziantep’e yolunuz düşerse mutlaka tatmanız gereken lezzetleri sizler için hazırladığımız bu yazıda, pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Gaziantep’te yaşanmış olan kültürlerin adeta Zeugma Mozaikleri gibi çeşitliliğinin izlerini bulacaksınız.

Hemen her dönemde yörenin merkezi konumundaki Gaziantep, bugün de yine Güneydoğu Anadolu’nun göz bebeği, Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasında mimarlık etmiş büyük bir kentimiz. Şehrin tam ortasındaki Gaziantep Kalesi’ni gezdikten sonra acıkmanız normal. Kebabın başkentinde açlığınızı gidermek için pek çok alternatif bulunuyor.

Antep Kebabı, Yörenin En Meşhurlarından İlkidir
Diğer kebaplardan ayıran en büyük özelliği, klasik kebaplardan farklı olarak patlıcan, kıyma, domates ve biberlerin yörenin en lezzetli baharatlarıyla buluşarak enfes bir ziyafete dönüşmesi. Antep Kebabı’nın lezzetine lezzet katan Antep biberlerini de saymadan edemeyeceğiz. Şehir merkezinde pek çok lokantada bu nefis kebabın tadında bakabilirsiniz.

Köftenin En Farklı Halini Gaziantep’te Yiyebilirsiniz
Adını içinde konduğu geniş tepsiden alan Sini Köftesi, kıymanın ve soğanın kavrulup bulgur ve irmikle buluşmasından mamul bu köfteyi diğer köftelerden ayıran en büyük özelliklerinden biri de hamur kaplı bu köftenin çok farklı tadıdır. Mutlaka denemelisiniz.

Cağırtlak Kebabı
Gaziantep’e özel kebaplardan biri olan Cağırtlak Kebabı, şişe geçirilmiş ciğerlerin odun közünde pişirilmesiyle ortaya çıkan nefis kebabı, soğan, maydanoz ve sumak üçlüsüyle birlikte tüketirken yanında yayık ayran istemeyi unutmayın.

Gaziantep’te Salata Bile Bir Sanat
Maş Salatası’nı duyanınız var mı, bilmiyoruz ancak biz çok sevdik. Gaziantep’e özel Maş Fasulyeleriyle hazırlanan bu salatada kullanılan yeşilliklerin yanında turşu, soğan, turp ve domates eşliğinden çok farklı bir salata deneyimi sizleri bekliyor.

Antep Usulü Lahmacun da Tercih Edilebilir
Pek çok yörede bulabileceğiniz lahmacunun Gaziantep usulünün çok lezzetli olduğunu söylememiz gerekiyor. Çünkü bu lahmacunlar ince hamur üzerine soğan yerine sarımsak ve yöresel baharatlarla tatlandırılan harç konularak pişiriliyor. Lezzetine doyamayacaksınız.

Baklava
Sadece Gaziantep’in değil, tüm dünyanın sevdiği ve beğendiği gerçek, tescilli tatlımız baklava için ne söylense azdır. Ancak gerçek bir baklava yemek için Gaziantep’e kadar gelmenize bile değecek bir lezzetten bahsediyoruz. Tüm zamanların en gözde baklavalarının sunulduğu şehirden dönüşte almanız gereken en iyi hediyeleri de yine Gaziantep Baklavaları oluşturacak.

Gaziantep Uydu Görüntüsü

Şuanda Gaziantep iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Gaziantep İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Gaziantep ilçelerini ve Gaziantep köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Gaziantep Uydu Haritası

Yandex Gaziantep Uydu Haritası

Gaziantep Parsel Sorgula

Gaziantep iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Gaziantep Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Gaziantep lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 20-4-2024

Gaziantep iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Gaziantep iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Gaziantep Resimleri
Gaziantep il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Gaziantep Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Gaziantep plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.