Mardin Yemekleri

Mardin'in bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Mardin yemekleri nedir?, Mardin'de ne yenir birlikte inceleyelim.

Mardin'de Ne Yenir?

Mardin’de Ne Yenir?

Son dönem sinema ve dizi sektörünün gözde mekanlarına ev sahipliği yapan Mardin, taş işçiliğinin en özel ve güzel örneklerinin sunulduğu harika bir doku. Pek çok taş konağın butik otele dönüştürüldüğü bu tarihi şehir, lezzetleriyle de özel tatlar sunuyor.

Mardin denince akla ilk gelen Mardin Kalesi’nden bu tarihi şehrin manzarasını seyretmeden olmaz. Farklı kültürlerin bugün bile birlikte yaşadığı Mardin, yaşattığı hoşgörüyle dünyaya gerçekten çok iyi bir mesaj veriyor.

Zengin Ve Farklı Kültürlerin Sunduğu Eşsiz Lezzet Kaburga Dolması
Mardin’de ne yenir, sorusunun ilk cevabı kaburga dolmasıdır. Koyunun kaburgasının yöreye özgü bulgur pilavıyla doldurulduğu ve pişirildiği bu lezzeti pek çok şehrimizde bulabilirsiniz. Ancak bu eşsiz lezzetin en iyi durağı Mardin’dir.

Kayısılı İşkembe Dolması
Mardin sakatat severlerin ilgisini çekecek pek çok yemeğe sahip. Bu yemeklerin belki de en meşhuru olan Kayısılı İşkembe Dolması, küçük doğranan etlerin, soğan, bulgurla buluşarak pişirildiği ve lezzetini çok farklı bir noktaya taşıyan kuru kayısı, sarımsak ve baharatlarla şenlendirilir. Hazırlanan iç, işkembelere doldurularak pişirilir. Sakatat ürünlerini seviyorsanız mutlaka deneyin.

Mardin’in Yöresel Pilavı Şehriyeli Bulgur Pilavı
Elle yapılan şehriyelerin bulgurla buluştuğu ve maharetli ellerle hazırlandığı hem hafif hem de lezzetli bu pilavdan Mardin’e misafir olunca tatmanız muhtemeldir.

Havuçlu Pilav
Hem sebzeli hem de etli olarak hazırlanan bu pilavın gerçekten doyurucu olduğunu söylemek gerekiyor. Yörenin lezzetli etleri soğanla harmanlanır, havuç ve kuş üzümü eşliğinde cümbüşe dönüşür. Hem hazırlanışı hem de sunumu ile havuçlu pilav yörenin lezzet kültüründeki hak ettiği yeri tescilliyor.

Tatlılardan Zingil
Anadolu’nun hemen her yerinde yiyebileceğiniz lokma tatlısının bir türüdür. Hamurlar kaşıkla kesilerek kızgın yağa atılır. Kızartılan hamurlar servis tabağına alınarak soğuk şerbetle buluşur. Üzerine fıstık dökülerek servis edilir.  

Mardin Uydu Görüntüsü

Şuanda Mardin iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Mardin İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Mardin ilçelerini ve Mardin köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Mardin Uydu Haritası

Yandex Mardin Uydu Haritası

Mardin Parsel Sorgula

Mardin iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Mardin Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Mardin lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 25-5-2024

Mardin iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Mardin iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Mardin Resimleri
Mardin il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Mardin Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Mardin plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.