Muş Yemekleri

Muş'un bir birinden lezzetli yemeklerini tatnızı mı? Cevabnız hayır ise bu nefis yemekleri görmeye hazır mısınız? O halde buyurun Muş yemekleri nedir?, Muş'ta ne yenir birlikte inceleyelim.

Muş'ta Ne Yenir?

Muş’ta Ne Yenir?

Anadolu’da yemek ile ilgili pek çok alternatifin soflara lezzet olarak dönüştüğü, tarih kokan tatlara tanıklık edebileceğiniz yörelerimizden biri de Muş’tur. Muş’a yolunuz düştüyse, özellikle yöresel yemeklerin izini sürmenizi tavsiye ederiz.

Türkünün de söylediği gibi, yolu yokuş olsa da yöresel yemeklerin lezzeti tüm yokuşları çıkmaya değer. Muş Kalesi’nde Muş Ovası’nı şehrin manzarasını seyredip, çortinin, hez dolmasının tadına bakmadan ayrılmayın.

Köftenin Meşhuru Muş Köftesi
Birkaç defa makineden geçen etlerle hazırlanan kıyma bile henüz yetersiz bulunup bir kez de dövülür, köftelik bulgur ve soğanla yoğrulur. Bu esnada ceviz ve pirincin de eşlik ettiği iç büyük toplar şeklinde yuvarlanarak suda pişirilir. Pişen hem farklı hem de lezzetli köfteler üzerine yörenin halis tereyağı dökülerek servis edilir.

Lahana Dolmalarının Şahı, Hez Dolması
Yağlı kıymaların pirinçle yoğrularak lahanalara sarıldığı lezzetli dolmalar, tencerede sumak suyuyla buluşarak pişirilir. Yanında Muş yoğurdu ile servis edilir. Hem kokusunu hem de lezzetini çok seveceğiniz farklı bir dolma türüdür.

Muş Yemeklerinde Ağırlık Lahanada, Her Evde Çorti Bulmak Mümkün
Misafirperver Muş halkının yazdan hazırladığı çorti, lahana yapraklarının küçük küçük doğranarak içine yöresel baharatlar, soğan ve reyhan konarak büyük küplere bol su ile doldurulur. Ekşi tat alması için küpün içinde biraz da ekşi hamur atılır ve küpler sıkıca kapatılır. Kışın küpten çıkarılan çortiye, kemikli et, ya da etin lezzetli yerlerinden boççik (etin kuyruk kısmı) ile birlikte pişirilir, üzerine tereyağı dağlanarak servis edilir. Muş’ta kışın misafir olduysanız mutlaka yersiniz.

Anadolu Keşkeksiz Olmaz, Keşkeğin Muş Görmüş Hali
Nohut ve buğdayların iyice haşlandıktan sonra, içine pişirilmiş et ve toz biberle birlikte bir süre daha pişirilmesiyle elde edilen Muş keşkeği, küçük küçük doğranmış kuru soğanların üzerine serpilmesiyle servis edilir.

Muş Uydu Görüntüsü

Şuanda Muş iline ait Uydu Görüntüsünü görmektesiniz. Muş İlçe listesini aşağıda görebilirsiniz. Harita üzerinden Muş ilçelerini ve Muş köylerini görebilir, aynı zamanda yerleşim yerlerinin veya arsaların üzerine tıklayarak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Google Muş Uydu Haritası

Yandex Muş Uydu Haritası

Muş Parsel Sorgula

Muş iline ait Parsel sorgulamasını aşağıda bulunan form üzerinden yapabilirsiniz.

Listede mahalleniz veya köyünüz görünmüyorsa, harita üzerinden seçim yaparak parsel bilgisi öğrenebilirsiniz.

Muş Parsel Sorgulama


** !Lütfen Ada ve Parsel numarasını kontrol ederek tekrar sorgulama yapın! **
Parsel verileri "tkgm.gov.tr" internet adresinden anlık olarak sorgulanmaktadır. Bu verilerin hiçbir resmi geçerliliği yoktur. Bu veriler sadece bilgi edinme amaçlıdır.

Muş lçeleri ve KöyleriSon güncelleme: 13-4-2024

Muş iline ait detaylı mahalle ve ky tablosu.

# İL İLÇE MAHALLE KÖY

Bilgilendirme

Muş iline ait ilçeler, köyler, parsel sorgulama, uydu görüntüsü, canlı kamera ve daha detaylı bilgi edinmek için , yukarıda bulunan tabloda detaylarını görmek istediğiniz İlçenin yanında bulunan simgesini kullanarak veya İlçe ismine tıklayarak erişebilirsiniz.


Muş Resimleri
Muş il, ilçe ve köylerinin eşi benzeri olmayan 4 mevsimi içinde barından harika fotoğraf albümüne gelin birlikte göz atalım.
Muş Plaka Kodu ve Plaka Harf Grupları
Muş plakası ve plaka harf grup bilgileri öğlenmek için buraya bakınız.